webm

QuickSkin, QuickCache, Vanilla Forum

Posted on: Grudzień 21, 2007

QuickSkin to opensourcowy (licencja GNU LGPL 3.0), obiektowo zorientowany, napisany w PHP system szablonów (ang. templates). Jest łatwy w rozbudowie dzięki systemowi wtyczek (pluginów lub rozszerzeń). Projekt był wcześniej znany pod nazwą SmartTemplate, ale ją zmieniono z powodu pomyłek ze słynnym systemem Smarty (http://smarty.php.net).

W wielu dziedzinach, QuickSkin i Smarty są do siebie podobne. Po pierwsze, analogicznie jak jego rywal, QuickSkin kompiluje i keszuje szablony pobieranie z katalogu źródłowego do formy będącej mieszaniną kodu PHP i HTML-a; inaczej jednak niż w Smartym, w QuickSkinie istnieje różnica pomiędzy kompilacją szablonów a keszowaniem wyświetlanej z ich użyciem zawartości. System korzysta w tym celu z dwóch katalogów, w których umieszczane są wygenerowane pliki. Co istotne, da się włączyć lub wyłączyć keszowanie i ustalić trwałość kesza. Zgodnie z danymi podanymi przez twórców QuickSkina na stronie domowej, jest on kilkakrotnie szybszy od systemu Smarty w różnych zastosowaniach.

Zaletą projektu QuickSkin jest również jego niezła dokumentacja, zilustrowana przykładami. W wersji 2.1.0rc1 sprawdzono działanie systemu pod PHP4 i PHP5, a także poprawiono działanie instrukcji include.

http://quickskin.codeworxtech.com

QuickCache 2.1rc1

QuickCache to opensourcowe (licencja GNU GPL), napisane w PHP narzędzie do keszowania zawartości witryn internetowych. Znacząco przyspiesza pobieranie stron internetowych – według autorów, wydajność wzrasta o 80%. Tak dobre wyniki zawdzięczamy wykorzystaniu kompresji strony podczas jej przesyłania, przeprowadzanej z użyciem biblioteki Zlib, która korzysta ze standardu GZIP. Wzrostowi wydajności sprzyja także obsługa ETagów – specjalnych pól każdego nagłówka HTTP, pozwalających na szybkie stwierdzenie, czy zawartość strony uległa zmianie od czasu jej poprzedniego pobrania; dzięki temu nie trzeba ładować stron tylko po to, aby je porównać. Gdy tylko QuickCache stwierdzi modyfikację zawartości strony, zostanie ona przesłana do przeglądarki WWW. Skeszowane strony mogą być przechowywane zarówno w plikach, jak i w MySQL-owej bazie danych.

Dużą zaletą narzędzia QuickCache jest jego prostota i wynikająca z niej łatwość implementacji we własnych projektach, szczególnie portalowych, np. CMS-ów, galerii zdjęć, frameworków, itd. W wersji 2.1rc1 poprawiono działanie biblioteki QuickCache na serwerach działających w trybie CGI i zdefiniowano przechowywanie danych w pliku jako domyślne.

http://quickcache.codeworxtech.com

Vanilla 1.1.4

Vanilla to opensourcowe (licencja GNU GPL), obiektowo zorientowane i napisane w PHP forum dyskusyjne. Ma bardzo zaawansowane możliwości i jest łatwe w rozbudowie, m.in. dzięki systemowi wtyczek (pluginów). Wygląd forum opiera się na motywach graficznych, co umożliwia jego szybką zmianę (gotowe motywy są dostępne np. na stronie projektu). Vanilla jest też rozwiązanioem wielojęzycznym, a na jego stronie domowej dostępnych jest sporo wersji językowych interfejsu, m.in. polska, angielska, niemiecka, turecka, francuska, szwedzka, włoska, rosyjska, chińska czy portugalska.

Zaletą forum Vanilla jest rozbudowany system kont i uprawnień użytkowników, oparty na rolach. Każdy forumowicz ma swój profil, w którym może (choć nie musi) wprowadzić swoje dane osobowe i wybrać ikonkę (awatara). Administrator natomiast przyznaje lub odbiera szczegółowe przywileje każdego użytkownika, takie jak prawo tworzenia kategorii i operacji na wątkach (zakładanie, modyfikacja, zamykanie, przyklejanie czy usuwanie). Da się określić nawet to, kto będzie miał prawo zamieszczać obrazy lub wklejać kod HTML, co może się okazać bardzo przydatne w walce ze spamerami (zamieszczającymi niedozwolone treści), czy włamywaczami chcącymi umieścić na naszej witrynie złośliwe skrypty w JavaScripcie, np. przechwytujące dane osobowe. Możemy również utworzyć forum zamknięte, poprzez ograniczenie prawa rejestracji do osób, które zostaną przez nas zaakceptowane.

Wśród wspomnianych już rozszerzeń forum Vanilla warto wymienić narzędzia pomagające w zarządzaniu użytkownikami (np. dodawaniu użytkowników bez ich rejestracji, wykrywaniu powtarzających się IP nowych subskrybentów, itd), czy edycji postów (np. podgląd wypowiedzi przed jej publikacją). Są też pluginy pozwalające na dołączanie sygnatur do wypowiedzi, podział kategorii na podkategorie, sprawdzanie pisowni, obsługę BB-kodu (ang. BB-Code), czy wyświetlanie listy najnowszych dyskusji. Możemy również zamieszczać dodatkowe strony (np. informacyjne czy reklamowe), mapy Google Maps (http://maps.google.com) oraz linki czy załączniki (attachmenty) dowolnego rodzaju w wypowiedziach. Wreszcie, dostępne są pluginy pozwalające na przeglądanie plików (menedżery plikowe), tworzenie galerii zdjęć, generowanie feedów RSS na podstawie wątków lub publikację obcych kanałów w tym standardzie na forum, organizowanie pogawędek (czatów) na żywo, korzystanie z serwisu Flickr.com (http://www.flickr.com, a nawet granie w gry online.

http://getvanilla.com

Źródło: E-letter „Zastosowania PHP”, elettery.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: