webm

TangoCMS & class.upload.php

Posted on: Styczeń 7, 2008

TangoCMS to opensourcowy (licencje GPL i LGPL), napisany w PHP5 z użyciem MySQL-a system zarządzania treścią (CMS, ang. Content Management System) witryny internetowej. Nadaje się dla dowolnej liczby użytkowników. Jest oparty na frameworku Zula. Pozwala na dość łatwą modyfikację wyglądu witryny z użyciem motywów graficznych (ang. themes), ale niestety nie korzysta z szablonów.

Struktura TangoCMS opiera się na modułach, które zapewniają praktycznie wszystkie funkcje systemu, włącznie z logowaniem i rejestracją (moduł session), zarządzeniem użytkownikami (moduł users) czy wyborem motywów graficznych (theme). Do najważniejszych modułów należy page, którego zadaniem jest generowanie stron WWW, takich jak spisy treści, informacje typu O nas, dane kontaktowe, itd. Każda strona może zawierać zarówno zwykły HTML, jak i tekst formatowany w standardzie MediaWiki (http://www.mediawiki.org), na którym opiera się słynna Wikipedia (http://pl.wikipedia.org).

Kolejnym istotnym modułem systemu TangoCMS jest menu; służy on do tworzenia i edycji menu nawigacyjnego dla całego sajtu. Menu to jest wielopoziomowe, pozwala więc na odwzorowanie drzewiastej struktury witryny. Może też zawierać odnośniki wszelkiego rodzaju, w tym wewnętrzne (definiowane jako skróty działające w ramach witryny) i zewnętrzne (linki do innych sajtów lub dowolnych miejsc naszego serwisu). Korzystając z modułu alias zdefiniujemy natomiast przyjazne URL-e (ang. friendly URLs), np.:

firma/nowosci/2007/grudzien/

zamiast

index.php?year=2007&div=firma§ion=news&month=12

Równie ważnym modułem jest layout, służący do definiowania wyglądu naszej witryny w ramach danego motywu graficznego; obejmuje to m.in. umieszczanie „okienek” poszczególnych modułów na docelowych stronach oraz ustalanie uprawnień dostępu wybranych grup użytkowników do danej strony..

Dużą zaletą systemu TangoCMS jest niezła dokumentacja oraz możliwość wypróbowania jego działania na stronie domowej. W najnowszej wersji projektu, noszącej numer 106 poprawiono parę błędów oraz rozbudowano dokumentację.

http://www.tangocms.org

class.upload.php 0.25

class.upload.php to opensourcowa (licencja GNU GPL), napisana w PHP klasa do przesyłania (uploadu) plików graficznych na serwer WWW. Obrazy mogą być wrzucane do istniejącego katalogu lub do nowego, który zostanie utworzony przez klasę. class.upload.php pozwala nam również na włączenie lub wyłączenie automatycznego tworzenia podkatalogów, określenie domyślnej nazwy pliku i zdefiniowanie czynności podejmowanej po wykryciu próby nadpisania istniejącego pliku (np. zmiana nazwy nowego zbioru, nadpisanie starego, itd). Możemy też ustalić maksymalny dopuszczalny rozmiar przesyłanego pliku w bajtach, czy przedział dopuszczalnej szerokości i wysokości obrazu oraz proporcji między nimi; to ostatnie (proporcja) przydaje się np. na forach dyskusyjnych, jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed złośliwymi użytkownikami dającymi niewymiarowe obrazy.

Co więcej, class.upload.php korzysta z biblioteki GD, co pozwala na obróbkę przesyłanych obrazów. Przykładowo, możemy im nadawać domyślne tło, wycinać fragment fotki ang. (crop) ,skalować ją (ang. resize), obracać (ang. rotate) oraz tworzyć odbicie lustrzane (ang. flip). class.upload.php pozwala nam też na dodawanie i formatowanie tekstu, wstawianie znaków wodnych, zmianę kontrastu i jasności, konwersję pliku do innego formatu (np. z GIF-a do do JPG), robienie negatywów zdjęcia, dodawanie szumu (ziarna), modyfikację składowych każdego koloru czy zamianę palety kolorów (również na skalę szarości).

Zaletą class.upload.php jest również niezła dokumentacja, zilustrowana przykładami. W wersji 0.25 projektu roboudowano obsługę dozwolonych i zakazanych typów MIME i konwersję formatów; wprowadzono także opcję sprawdzania zgodności plików graficznych z wybranym formatem oraz tego, czy obrazek mieści się w zdefiniowanym przez nas zakresie wymiarów. Rozbudowano też logowanie działania aplikacji (w tym błędów), poprawiono działanie filtrów obrazu, dodano możliwość wyświetlania obrazków bezpośrednio w przeglądarce i usunięto parę błędów.

http://www.verot.net/php_class_upload.htm
Źródło: E-letter PHP, elettery.pl

Reklamy
Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: