webm

ENANOCMS

Posted on: Styczeń 28, 2008

http://enanocms.org

Enano CMS to opensourcowy (licencja GNU GPL), napisany w PHP system zarządzania treścią (CMS, ang. Content Management System). Korzysta z technologii AJAX, co umożliwia tworzenie dynamicznych witryn WWW. Jest przeznaczony dla wielu użytkowników i pozwala na ustalanie indywidualnych uprawnień dostępu dla każdego z nich. System jest także łatwo rozbudowywalny dzięki systemowi wtyczek (pluginów). Nietrudna jest również modyfikacja wyglądu witryny działającej pod tym CMS-em, gdyż korzysta on z motywów graficznych (ang. themes).

System dysponuje narzędziem ułatwiającym przesyłanie (upload) plików na serwer oraz ich organizację. Co więcej, ich nazwy są szyfrowane (a raczej hashowane, czyli tworzone są tzw. skróty ich nazw), co ułatwia zachowanie bezpieczeństwa. Enano CMS ułatwia również życie użytkownikom i wyszukiwarkom internetowym, stosując tzw. przyjazne URL-e, np. firma/2008/konferencje/ zamiast index.php?section=firma&cat=konferencje&year=2008&id=2190596.

Każdy użytkownik systemu Enano ma swój profil, w którym może podać dowolne informacje o sobie; znajdują się tam również raporty na temat jego działalności, czyli m.in. lista napisanych i modyfikowanych artykułów, założonych stron i kategorii, itd. Przypomina to trochę rozwiązania stosowane w takich systemach, jak MediaWiki (http://www.wikimedia.org), który jest silnikiem słynnej Wikipedii (http://pl.wikipedia.org).

Dużą zaletą Enano CMS jest takze możliwość wypróbowania jego działania na stronie domowej projektu. W wersji 1.0.3 rozbudowano API systemu, a także usunięto zagrożenie atakiem SQL Injection oraz parę innych błędów, które powodowały m.in. problemy z logowaniem pod Internet Explorerem (ze względu na AJAX-a).

http://enanocms.org

Tekst pochodzi z E-lettera PHP (www.elettery.pl)

Reklamy
Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: